Autor: Marek Czarnecki
3 maja 1981 roku w Toruniu, mimo deszczowej i zimnej pogody, setki mieszkańców zgromadziły się na Rynku Staromiejskim, aby uroczyście obchodzić 190. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Był to czas ożywienia patriotycznego w okresie tzw. "karnawału Solidarności”, z licznymi biało-czerwonymi flagami i manifestacją niezależności od władz komunistycznych. Szacuje się, że na placu zgromadziło się od 20 do 40tysięcy osób . Rynek i przyległe ulice były całkowicie wypełnione mieszkańcami Torunia oraz delegacjami „Solidarności” z całego regionu.